slider1 slider2 slider3 slider4 slider5

Série technických workshopů pro děti ze ZŠ

Na FM se uskutečnil další ze série workshopů pro děti ze ZŠ podpořený Nadací Preciosa. Čtvrťáci ze ZŠ Husova nahlédli do nitra mobilního telefonu a vyrobili si vlastní vibrující a svítící papírový mobil. Na počítačích naprogramovali veselou interaktivní hru, kterou pomocí sady MakeyMakey propojili s papírovým telefonem a byli tak schopni hru ovládat pomocí šipek z libovolného vodivého materiálu. Pak ještě následovala zajímavá ukázka vývoje protetických rukou u Ing. Jana Koprnického, Ph.D. I tuto oblast podpořila Nadace Preciosa příspěvkem na nákup robotické ruky Brunel Hand.

“Nejvíc mě zaujalo to, že v iphonu 5 je stejný motorek na vibrace jako v mém solárním broukovi.” (Eda) “Moc se mi líbilo, jak jsme programovali rybičku, která měla narozeniny, že se třeba pořad točila nebo se odrážela od stěny.” (Lucka) “Naše hra se jmenovala “Fat fish.” (Fanda) “Potom jsme si udělali šipky z alobalu a ovládali tím rybu.” (Hynek) “Počítač jsme připojili k destičce a krokosvorkami jsme to všechno spojili.” (Johanka)

“Na závěr jsme šli k takovému pánovi, který si pro nás připravil umělé ruce a prsty.” (Ester) “Je dobré, že dokáží nahradit opravdovou ruku a někomu pomoci.” (Deniska) “Honza nám ukazoval, že většina robotických rukou není vodivá, takže nemohou pracovat s dotykovým mobilem, počítačem, tabletem a tak dále a tak dále.” (Vojta) “... a že se dá hodně ušetřit, když si protézu vytisknete ve tři dé tiskárně.”

“Líbilo se mi vyrábění mobilů. Ale spíš se mi líbilo všechno… Jestli tam půjdeme ještě jednou, tak se těším.” (Toník) “Bylo to super. Jsem zvědavá, co si pro nás příště připraví.” (Klárka)

22. 2. 2018