3D tisk ve stavebnictví a architektuře

Ukončení řešení: 28. 2. 2022
Spolupříjemce: ČVUT Praha, Kloknerův ústav

Anotace projektu:

Projekt je paralelně zaměřen na vývoj robotického zařízení pro ambulantní 3D tisk stavebních konstrukcí a na vývoj konstrukcí a objektů, realizovatelných touto technologií. Jedná se o multidisciplinární projekt sedmi pracovišť čtyř fakult TUL (Fakulty strojní, Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, Fakulty umění a architektury a Fakulty textilní). Externím partnerem v oblasti vývoje materiálu je Kloknerův ústav ČVUT v Praze.

V rámci projektu bude hledáno vhodné koncepční a konstrukční řešení tiskového robota, vyvíjen jeho hardware a software. Budou hledány a testovány varianty vhodného tiskového materiálu. Zároveň budou zkoumána stavebně konstrukční a architektonická řešení, využívající unikátní možnosti 3D tisku a jejich požadavky zpětně promítány do vývojových prací na robotickém zařízení.

Rozsah výstupů projektu bude ve smyslu projektové výzvy OP VVV Předaplikační výzkum omezen na řešení hlavních principů a součástí robotického zařízení. Některé části robota budou ověřeny na funkčních vzorcích, stejně jako části stavebních konstrukcí.

Řešitel projektu: Ing. Petr Zelený, Ph.D. (FS)
Kontaktní osoba za FM: Ing. Leoš Beran, Ph.D.
E-mail: leos.beran@tul.cz