Pracovníci ústavu vyvíjejí hlasové technologie pro diktovací a dialogové systémy nebo pomůcky pro handicapované při práci s počítačem. Kromě toho se výzkum zabývá návrhy, diagnostikou a testováním číslicových obvodů a zařízení, rozpoznáváním vizuálních dat nebo uplatněním metod rozpoznávání pro analýzy biologických (zejména lékařských) dat. Hlavní výzkumná činnost ústavu se soustřeďuje ve třech laboratořích:
Skupina ASAP (Acoustic Signal Analysis and Processing Group), kterou vede doc. Ing. Zbyněk Koldovský, Ph.D., se zabývá základním a aplikovaným výzkumem v oblasti digitálního zpracování signálu. Soustředí se na moderní metody zpracovávání vícerozměrných signálů, které jsou snímány soustavou senzorů. Z hlediska aplikací se nejvíce zajímá o signály akustické a biologické.
ASIC Group vedená prof. Ing. Ondřejem Novákem, CSc., se věnuje otázkám návrhových systémů, diagnostice elektronických obvodů, implementaci algoritmů do FPGA obvodů a praktickým otázkám návrhu systémů včetně desek plošných spojů.
Laboratoř PCB-Lab byla vybudována se záměrem podpořit výuku specializovaných předmětů fakulty mechatroniky. Její technologie byly koncipovány tak aby bylo možné levně realizovat především kusovou a malosériovou výrobu. Je tedy vhodná a připravena i pro externí zájemce jako jsou vývojová pracoviště firem, soukromí vývojáři i "bastlíři".
Laboratoř umělé inteligence (AILab@TUL), kterou vede doc. Ing. Petr Červa, Ph.D., se zabývá výzkumem a aplikací metod strojového učení pro účely zpracování a vytěžování řečových, obrazových či textových dat.
Pro větší přehlednost si můžete zvolit, které novinky a události se Vám budou zobrazovat.