Odpovídající vzdělání v oblasti přírodních věd (fyzika, chemie, biologie) nebo ukončené inženýrské studium se zaměřením na materiálový výzkum, přírodovědné inženýrství, nanomateriály, apod. U zahraničních žadatelů (mimo EU) odpovídající kompatibilní vzdělání s nutností nostrifikace.
Všichni žadatelé absolvují přijímací řízení ze základních znalostí z oblasti nanomateriálů s důrazem na zaměření plánovaného studia. Součástí bude také motivační pohovor o důvodech studia, jejich očekávání a o předpokládaném směru studia. Komise také na základě zaměření plánovaného studia a pohovoru s žadatelem doporučí odpovídajícího školitele.
Na základě úspěšného přijetí ke studiu bude vypracován individuální studijní plán (ISP), který bude popisovat plánovaný směr studia. součástí ISP budou minimálně čtyři zkoušky ze čtyř kategorií (po jedné z každé kategorie) - přírodovědně aplikovaný základ; základy studijního oboru; odborná specializace a odborná praxe. Zkoušky budou zvoleny z nabídky jednotlivých povinně volitelných předmětů podle zaměření plánované disertační práce. Zkoušky lze vykonat buďto v českém nebo anglickém jazyce.
Seznam povinně volitelných předmětů podle jednotlivých kategorií:
1. Přírodovědně aplikovaný základ
2. Základy studijního oboru
3. Odborná specializace
Specializovaná zkouška z oboru, kterou student vykoná na jiné univerzitě nebo na jiném vědeckém pracovišti (např. AV ČR). Možno vybrat i z předmětů TUL podle zaměření práce.
4. Zkouška z odborné praxe
Zkouška proběhne po absolvování studijní stáže formou prezentace dosažených výsledků a následné rozpravy (vše v anglickém jazyce).
Povinností studenta je absolvování studijní stáže (standardně zahraniční) v trvání 6 měsíců s tématem souvisejícím se směrem studia.
Povinností studenta bude také účast na pravidelném semináři pořádaném v rámci studia, dále nejméně 1x za rok prezentovat své výsledky na tomto semináři a podstoupit diskusi na téma předložené přednášky.
Doktorská práce bude předložena buď formou monotématického souboru impaktovaných článků (min. tři, z nichž doktorand bude u min. dvou prvním či korespondenčním autorem). Tento soubor bude doplněn společným úvodem do problematiky a společnými závěry práce. Druhou možností je doktorská disertace formou monotématické práce. I v tomto případě je podmínkou před předložením disertační práce k obhajobě přezentace výsledků práce v impaktovaných časopisech (min. dvou), z nichž nejméně u jedné publikace bude student prvním (nebo korespondenčním) autorem, a aktivní účast na mezinárodní konferenci formou přednesené přednášky. Jazykem práce bude buďto čeština (slovenština) nebo angličtina.
Státní doktorská zkouška se skládá z obhajoby tezí disertační práce (v rozsahu cca 15-20 stran nebo formou komentované publikace) a z ověření hlubších znalostí ze 3 studijních předmětů, které byly zvoleny v souladu s individuálním studijním plánem studenta v rámci studia (viz přehled předmětů) a to vše v kontextu s tezemi disertační práce.
Pro větší přehlednost si můžete zvolit, které novinky a události se Vám budou zobrazovat.